himalaya tuz lambası
Tuz Lambası
Bilindiği üzere Himalaya Dağları levha tektoniği kuramına göre, iki kıtasal levhanın yani Hindistan levhası ve Asya levhasının çarpışması sonucu oluşmuştur ve bu oluşum halen devam etmektedir. Himalaya tuzu bundan 250 milyon yıl önce, güneş enerjisinin denizi kurutmasıyla oluşmuştur. Milyonlarca yıldır, yoğun tektonik basınç altında kalan kaya tuzu katmanları güneş enerjisinin de etkisiyle kristalleşmiştir. Himalaya kristal tuzunu kaya tuzlarından daha özel yapan da basınç ve güneş enerjisiyle kristalleşen yapısıdır.Himalaya kristal tuzunda insan için gerekli olan , 84 mineral ve iz elementi içinde bulundurmaktadır.

Himalaya kristal tuzu Pakistan’da Himalaya Dağlarının eteklerinde bulunan tuz madenlerinden insan gücüyle çıkarıldığı için kimyasal ve çevresel kirlilik( egsoz dumanı,dinamit vb..) etkilerinden uzaktır.

250 milyon yıllık Himalaya tuz madenlerinden çıkarılan tuz kayalarından elde edilen birçok ürün arasında el yapımı olarak şekillendirilen tuz lambaları da bulunmaktadır.

Tuz Lambası doğal iyonlaştırıcı özelliği sayesinde eksi iyonlar üreterek soluduğumuz havanın kalitesini arttırır. Günümüz teknolojisinin vazgeçilmezi olan cep telefonu, bilgisayar, wlan ağları,klima ve benzeri cihazların elektromanyetik etkilerinden oluşan artı iyonların zararlı etkilerini nötralize etmeye yardımcı olur. Eksi iyon havadaki oksijen molekülünün elektron almış halidir. Eksi iyonlar rüzgar,güneş ışığı,dalga,şelale ve sağanak yağış tarafından doğal olarak yaratılırlar. Deniz kıyısında ya da dağ tepesinin yüksek kesimlerinde veya fırtınadan sonraki ferah,dinlendirici hava, eksi iyonların aşırı yoğunlaşmasıyla oluşur. Artı iyon ise elektronlarını hava kirliliğinden dolayı kaybetmiş bir molekül demektir. Artı iyonlar, özellikle kış aylarında kapalı mekanlarda,sigara, zararlı gazlar, iletişim ağı, elektrik iletim hatları, uydu, televizyon, bilgisayar, cep telefonu, klimalar, fan, gibi daha birçok örnek verebileceğimiz teknolojik cihazlar tarafından üretilir. Bu üretilen artı iyonlar soluduğumuz havayla birlikte akciğerlerimizin derinliklerine girerek yorgunluk ve zayıflık hissi başta olmak üzere bağışıklık sistemimizi zayıflatır, konsantrasyon kaybına neden olur, endişe, migren, uykusuzluk ve psikolojik rahatsızlıklara sebep olur, astım ve benzeri birçok solunum problemine yol açar. Havadaki artı iyonlar ile eksi iyonların dengede olmalıdır.Yapılan bilimsel araştırmalarda Himalaya kristal tuz lambalarının eksi iyonları %300 ‘e varan oranlarda arttırdığı gözlemlenmiştir. Eksi iyonun artmasıyla havada bulunan bakteriler azalarak temiz ve sağlıklı hava sağlanmaktadır. Kaliforniya Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre havada bulunan çok küçük eksi iyon bile bakterileri öldürebilmektedir. Himalaya tuzundan yapılan lambalar içinde bulunan ampul sayesinde ısınarak havaya yoğun eksi iyon yayarlar. Tuz yapısı gereği nemi çeker. Isı hem daha yüksek oranda nem emmesini sağlar hem de tuzun erimesini engeller. Havadaki nemle birlikte elektromanyetik dalgaları, radyasyonu ve ağır yüklenmiş iyonları kendi üstüne çekerler. Yoğun radyasyon kirliliğine doğal kalkan görevi görürken, iç mekanlardaki hava kalitesini arttırır.

Kristal tuz lambaları negatif iyon yayan cihazlara göre bakımı daha kolay, doğal,sağlıklı ve dekoratif ürünlerdir.

Himalaya Kristal Tuz Lambasını Neden Kullanmalıyız;


•Himalaya Tuz lambaları bulunduğunuz ortamlardaki soluduğunuz havada bulunan toz, polen ( yabani ot, çim, ağaç, ve ot poleni) hayvan tüyleri, toz zerrecikleri, sigara dumanının oluşturduğu bakterileri yok etmeye yardımcı olur.

•Solunum sistemini açar ve boğazda balgam toplanmasını önleyerek sinüsleri iltihaplanmaya karşı korur

•Astım, bronşit , soğuk algınlığı ve alerjik akciğer rahatsızlıklarını önlemeye yardımcı olur

•Özellikle astım anfizem ve kistik fibröz vakalarında akciğerleri mukoz salgıdan ve yapışkan balgamdan korur.

•Havadaki nemle birlikte toz ,mantar ve küf gibi etkenleri de emerek nefes alışverişimizi kolaylaştırmaya yardımcı olur.

•Bilgisayar, televizyon ve cep telefonu,klima,wlan ağları, ve baz istasyonları yaydığı radyasyonu azaltır.

•Bedenin doğal uyku düzenini sağlamada ve horlamayı önlemede faydası vardır.

•Kristal tuz , serotonin ve melatonin salgılanmasına neden olduğu için,strese bağlı fiziksel, ruhsal yorgunluk ve depresyonu önlemeye yardımcı olur.

•Ofislerde yorgunluğu azaltıp verimi artırarak konsantrasyonun yükselmesini sağlar.

•Bebek ya da çocukların fiziksel ve ruhsal gelişimini olumlu yönde destekler.